Sa oled siin
Harjutamine
Lapse põhivajaduseks on turvatunne. See on kaasasündinud vajadus, mis saadab meid kogu elu. Turvatunne on üheks eelduseks inimese kasvamisel. Laps kasvab parimal viisil rõõmsas, turvalises ja pingevabas õhkkonnas, mis on täidetud armastusega. Heaolutunne tekitab kehas ja ajus nn. õnnehormoone, mis on vajalikud närvisüsteemi maksimaalseks toimimiseks. Nõnda kujundavad armastus, rõõm ja turvatunne lapse organismi tervise, vale ja pettumustunne aga selle vastandi.
Ükskõik mille - inimese, liigutuse, mõttekäigu, olukorra, asja - esmakordne kogemine paneb inimese kõrgendatud valmisoleku seisundisse. Kogu keha, närvisüsteem, lihased, organid, süda jne on valmis kiiresti reageerima. Pidev pingeseisund, kus last ümbritsevad liiga kiiresti vahelduvad muljed, talle esitatavad paljud nõudmised ja ootused, kiirustamine, vaba aja puudus, rahu ja vaikuse puudumine, väsitab last. Selline elu aeglustab arengut ja kahjustab tervist. Kuna esimesel seitsmel eluaastal arenevad välja siseorganid, siis talletatakse sel ajal kogetu füüsilisse kehasse ja selle protsessidesse. Sageli on hilisemate eluaastate kriiside põhjused just esimesel seitsmel eluaastal kogetu.
Soovime, et lapse harjumine meie lastehoiuga oleks võimalikult rahulik ja pingevaba. Pehme üleminek säästab lapse jõude. Seepärast on laps oodatud harjutamisperioodil lastehoidu koos vanemaga. Tavaliselt kestab lapse harjumine lastehoiuga umbes 5-7 päeva, kuid igal konkreetsel juhul otsustavad harjutusaja pikkuse lapsega töötavad kasvatajad - lapsehoidjad. Vanemate laste puhul võib vanem jääda ka tunniks-kaheks.
Kuna laps peab harjuma uue keskkonnaga ja uute inimestega, siis peaks ta käima harjutamas nendel päevadel, kui ta lastehoius käima hakkab. Laps tunneb ennast turvaliselt, kui lapsevanema lahkudes jääb ta inimesega, keda ta tunneb. Lapsele on harjumine uue elukorraldusega võimalik ja normaalne, kui ta tajub vanema usaldust kasvatajate vastu ja seeläbi saab ka ise usaldada neid inimesi, kelle hoolde ta terveks päevaks jääb. Lapsele, kes toimetulekuks vajab täiskasvanu juhendamist ja abi, on oluline, et tema kõrval on täiskasvanu, keda ta võib usaldada.
Palume harjutamisperioodil last lastehoidu magama mitte jätta. Selleks, et laps saaks lastehoidu une ajaks jääda, peab ta olema uue kohaga juba piisavalt tuttav. Harjutamise ajal liiga ennatlik lastehoidu une ajaks jäämine võib kaasa tuua tagasilöögi (näiteks lapse vastumeelsuse ilma vanemata hoidu jääda). Sel juhul tuleb kogu protsessi uuesti alustada. Lastehoiupäev on lapsele väsitav ja nad vajavad päevaund. Üleväsimus ja hirm magamajäämise ees kahjustab lapse tervist. Peale lõunasööki kuulame koos muinasjuttu, mis räägitakse magamisruumis. Peale muinasjuttu liiguvad magama jäävad lapsed vooditesse ja kuulavad unelaulu. Need lapsed, kes koju lähevad, lahkuvad vanematega vaikselt ruumist koos ühe kasvatajaga, kesvasta teie tekkinud küsimustele.
Nagu öeldud, on lapsevanem lastehoidu oodatud kogu harjutamisperioodi vältel. Esialgu hoolitseb lapse põhivajaduste eest lapsevanem ise, mis on eriti oluline päris väikeste puhul. Usaldustunne ja turvalisus saavad tekkida tasapisi. Kuni lastehoidu tulekuni on nende vajaduste eest hoolitsenud lapsevanem ja lapse jaoks on see enesestmõistetav. Enne, kui kasvataja saab asuda vanema kohale, peab lapsel tekkima tema vastu usaldus. Lapsed õpivad matkides ja kui lapsevanem kõike kaasa teeb, siis näeb laps, kuidas asjad käivad. Lapsevanem oodatud nii hommikuringi, päevategevusse kui ka söögilauda. Nii saate hea ülevaate, mida teie laps hakkab lastehoius tegema ja kuidas meie päevad välja näevad.
Söögiraha harjutamise ajal on 2,5 € nii lapsele kui vanemale ja see sisaldab hommiku- ja lõunasööki. Soovitame tungivalt vähemalt esimesel kolmel päeval vanemal lapsega koos laua ääres süüa. Väikelaps käitub lapsevanema eeskujul, siis aitab see lapse kohanemisele kaasa, kui sööte koos lapsega. Samuti näeb laps, et lapsevanem on olukorraga rahul ja tunneb end turvalisemalt.
Leping lastehoiuteenuse osutamise kohta sõlmitakse vanemaga hiljemalt pärast neljandat harjutamispäeva.