Seisame oma kooli eest!
Waldorfkool Läte on erakool, sest Eesti Vabariigis on kolm koolipidaja omandivormi: eraomand, munitsipaalomand ja riigiomand. Vastavalt siis erakool, munitsipaalkool ja riigikool.
HTM on välja käinud seaduseeelnõuga, millega tahetakse ära võtta erakoolide õpilastelt võrdsus munitsipaal- ja riigikoolidega. HTMi eelnõu diskrimineerib erakoolis õppivad lapsi ja nende vanemaid.
Petisioonile, mis asub lehel http://petitsioon.ee/riik-peab-suhtuma-laste-haridusse-vordselt ootame kõigi meie lapsevanemate ja toetajate allkirju. See, kuidas HTM eelnõud ajanud kiirustades, sihtrühma ignoreerides ja nüüd siis ka sidistanud ja mõistetega hämanud, vajab vastust. Iga laps ja iga lapsevanem on tähtis ja meist ei või lihtsalt niisama üle sõita!
Erakoolide esindajad on mitu kuud püüdnud HTMiga läbi rääkida, kuid see ei ole andnud tulemust. HTMil on ainult üks lahendus, ühtegi alternatiivi ei kaaluta ja meid, keda see seadus otseselt puudutab, kuulda ei võeta.
Erakoole sidistatakse, et erakoolide tegevustoetus sööb ära õpetajate palgatõusu - see on ilmselge vale. Õpetajate palgatõus, mis on osa haridustoetusest, on hoopis teine eelarve rida, kui tegevusoetus. Lisaks on erakoolide õpilasi 5% kogu Eesti õpilaskonnast ja see on eksitav ning demagoogiline võte, et see väike osa võtab ära enamuse ressursist.
HTM retoorika, et erakoolidele makstakse kõik kinni ja siis nad saavad veel õppemaksu võtta - on samuti täiesti vale. Erakoolide lapsevanemad peavad üleval koolimaja ja kooli tugiteenuseid oma vahenditest, jättes selle summa KOVi ja riigi eelarvesse. Teiste sõnadega lastevanemate õppemaks on see osa, mis KOV või keskvalitsus lisaks haridustoetusele ja tegevustoetusele, kooli panustab. Maksumaksjale on erakool täna odavam, kui munitsipaal-või riigikool, sest erakoolide lapsevanemad annavad oma raha haridusse juurde. Meie lapsevanemad osalevad solidaarselt, läbi oma maksude, kõikide Eesti koolide kulude katmises ja maksvad veel siis oma isiklikust eelarvest juurde. HTMI plaan näeb ette, et me panus veel suureneks, aga see on lisaks ebaõiglusele ka paljudele lapsevanematele üle jõu, me lihtsalt ei suuda rohkem maksta.
See, et erakoolides õpivad enamasti varakate inimeste lapsed ning las need varakad maksavad oma lapse hariduse ise kinni, on arvatavasti kogu selle HTMi demagoogia juures kõige valusam. Tegelikult on suur osa erakoole just väikesed koolid, mida peavad MTÜd (haridussilm.ee statistika järgi on erakoole Eestis 56 ja nendest 40 on mittetulundusühingud). Õppemaks algab 45 eurot kuus. Lätte õppemaks on 80 eurot kuus. Meie kooli vanemad on väga erineva majandusliku taustaga ning nad on teinud oma eelarves valikuid, et lapsed saaks Lättes õppida.
See on meie teha, millises riigis me tahame elada, see on meie teha, et meie häält võetakse kuulda ja kui selleks on vaja koguda allkirju või marssida Toompeale, siis seda me ka teeme. Lisaks on erakoolide lapsevanemad ette valmistamas alternatiiveelnõud ning eelnõu seletuskirja, ehk siis me teeme HTMi tööd, aga me oleme selleks valmis, sest me tahame, et meie koolid jääks püsima.
Anne-Lii Kerge
kooli juhataja
seltsi liige
VII klassis õppiva Rain-Arti ema